Aspose.OMR OMR Sınavı CNSE Formu Yapın

OMR CBSE Sayfası

Makine tarafından okunabilen CBSE sayfaları oluşturma ve okuma

Machine-readable CBSE sheet

Merkez Orta Öğretim Kurulu (CBSE), devlet okulları ve özel okullar için devlet tarafından kontrol edilen eğitim kuruludur. Hindistan'ın en prestijli ve tanınmış eğitim kurullarından biri olarak 10. ve 12. sınıflar için final sınavları yapmaktadır. Sınavlar her yıl Mart ayında yapılır ve sonuçlar Mayıs ayı sonunda açıklanır. CBSE sınavları, katılımcıların doğru cevaplara karşılık gelen baloncukları mavi veya siyah tükenmez kalemle doldurmasıyla kalem ve kağıt modunda yapılır.

Tamamlanan her bir CBSE sınav sayfasının manuel olarak okunması ve değerlendirilmesi, koçluk ve uygulamaya ayrılabilecek değerli zamanı boşa harcayan sıkıcı ve hataya açık bir süreçtir. Optik İşaret Tanıma (OMR) teknolojisinin imdada yetiştiği yer burasıdır. Manuel olarak doldurulan onlarca formun saniyeler içinde otomatik olarak işlenmesini sağlar. Ancak, bu genellikle bireysel eğitmenler ve küçük / orta ölçekli eğitim kursları için uygun olmayan özel puanlama cihazları gerektirir. Ama merak etmeyin, sizin için bir çözüm sunabiliriz!

Aspose.OMR, herhangi bir çoktan seçmeli kağıt testi oluşturmak ve derecelendirmek için normal bir bilgisayarı optik okuyucuya / puanlama makinesine dönüştürebilen güçlü bir OMR API'sidir. Bir tarayıcıya bile ihtiyacınız yok - sadece sınıfta tamamlanmış bir sınav kağıdının fotoğrafını çekin ve anında otomatik olarak derecelendirilebilen veya bir veritabanına alınabilen bir sonuç alın. Aspose.OMR API son derece basit, çok yönlü ve uygun maliyetlidir; onu kullanmak için yalnızca minimum düzeyde programlama becerisine ve Visual Studio Community Edition benzeri ücretsiz bir IDE'ye ihtiyacınız vardır.

CBSE sınavı yıldan yıla değişir. Pratik yapmak için, sınav konularıyla ilgili sorular içeren özelleştirilebilir formlara (çalışma sayfalarına) ihtiyacınız olacak. Öğrencileriniz, uzun vadede önemli fikirleri yakalamak için bu çalışma sayfalarını günlük olarak denemelidir. Aspose.OMR, sınav formlarını eğitim süreciniz için özelleştirmenize ve eğitim sürecine harcanabilecek çok fazla zaman kaybetmeden hızlı bir şekilde sonuç almanıza yardımcı olacaktır. Aşağıdaki örnek form okullarda, enstitülerde ve koçluk merkezlerinde sınav uygulamaları yapmak için Bilim konusunda bir CBSE çalışma sayfası tasarlamak ve oluşturmak için Aspose.OMR'nin nasıl kullanılacağını göstermektedir.

Yukarıdaki kaynakları değiştirerek ve sayfayı tercih ettiğiniz kağıt türü için yeniden oluşturarak OMR formunu tamamen özelleştirebilirsiniz. Soruların sayısını ve sırasını değiştirebilir ve müfredatınıza mükemmel şekilde uyarlanmış, konuya özel formlar oluşturabilirsiniz.

Projenize eklemek için projenize Aspose.OMR NuGet paketini aşağıdaki komutla kurmanız yeterlidir:


 PM> Install-Package Aspose.OMR
 

Talimatlar

Aspose.OMR ile CBSE sınav formunu kullanma, özelleştirme ve okuma konusunda aşağıdaki yönergeleri izleyin.

CBSE sayfasının doldurulması

CBSE uygulamasının final sınavı ile aynı koşullar altında alınması arzu edilir. Bu nedenle adaylar, gerçek test beklentilerine aşina olmak için eğitim testleri sırasında kesin talimatları izlemelidir:

 • Sınavlar, sınav şekline bağlı olarak 1,5 ila 2 saat arasında sürecektir.
 • Öğrencilere soru kağıtlarını okumaları için 15 dakika okuma süresi verilir.
 • Her soru için sadece bir baloncuk doldurulmalıdır.
 • Balonun dairesi tamamen mavi veya siyah bir kalemle doldurulmalıdır.
 • Herhangi bir başıboş işaretten, özellikle baloncukları veya bir barkodu geçenlerden kaçının.
 • Sınav sona erdiğinde, öğrencilerin cevaplanan soru sayısına bakılmaksızın cevap kağıtlarını teslim etmeleri gerekmektedir.

CBSE sayfasını özelleştirme

CBSE sayfaları, bilim ve matematikten müzik ve edebiyata kadar birçok konuyu kapsar. Eğitim ve uygulama amacıyla, her form ayarlanabilir, böylece öğrenci sadece doğru cevapları hatırlamakla kalmaz, aynı zamanda uzun vadede önemli fikirleri yakalar. Aspose.OMR ile testin belirli alanlarına odaklanmak için formu kolayca değiştirebilirsiniz.

CBSE sayfasını özelleştirin:

 • CBSE formunun kaynak kodunu (CBSE.txt) herhangi bir düz metin düzenleyiciyle açın.
 • Kaynak kodunu [yönergelere](https://docs.aspose.com/omr/net/design-form/) göre değiştirin.
 • Kağıt boyutunu, kabarcık rengini, yazı tipini ve diğer [genel sayfa ayarlarını] özelleştirin.(https://docs.aspose.com/omr/net/generate-template/page-setup/)

Tamamlandığında, CBSE formu için yazdırılabilir bir şablon [oluşturmak](https://docs.aspose.com/omr/net/generate-template/) için aşağıdaki kodu çalıştırın:

Aspose OMR motoru ile OMR CBSE Sayfa Formu oluşturun

  
  Aspose.OMR.Api.OmrEngine omrEngine = new Aspose.OMR.Api.OmrEngine();
  Aspose.OMR.Generation.GlobalPageSettings globalPageSettings = new Aspose.OMR.Generation.GlobalPageSettings() {
	  PaperSize = Aspose.OMR.Generation.PaperSize.Letter,
	  BubbleColor = Aspose.OMR.Generation.Color.Red
  };
  Aspose.OMR.Generation.GenerationResult generationResult = omrEngine.GenerateTemplate("CBSE.txt", globalPageSettings);
  generationResult.Save("target-folder", "template");
  

Ardından, hedef klasörden template.png dosyasını yazdırın ve öğrencilerinize kağıtları verin. Ayrıca .OMR uzantılı dosyayı alacaksınız. Çıkarmayın - tanıma sırasında gerekli olacaktır.

Tamamlanmış NEET sayfasını tanıma

Elle doldurulmuş bir CBSE sayfasını tanımak için onu [desteklenen biçimlerden](https://docs.aspose.com/omr/net/supported-file-formats/#filled-forms) birinde dijitalleştirin. Scantron gibi pahalı donanım okuyucularına gerek yoktur. En iyi sonuçlar için basit bir ofis tarayıcısı veya çok işlevli fotokopi makinesi yeterli olacaktır. Tarayıcınız yoksa, herhangi bir modern akıllı telefonla formun fotoğrafını çekebilir ve fotoğrafı bilgisayarınıza yükleyebilirsiniz.

Tamamlanan CBSE sayfasını okumak için aşağıdaki kodu kullanın:

Aspose OMR kitaplığı ile OMR CBSE doldurulmuş sınav sayfasını tanıyın

  
  Aspose.OMR.Api.OmrEngine omrEngine = new Aspose.OMR.Api.OmrEngine();
  // Load the recognition pattern for CBSE sheet template
  Aspose.OMR.Api.TemplateProcessor recognitionEngine = omrEngine.GetTemplateProcessor("template.omr");
  Aspose.OMR.Model.RecognitionResult recognitionResult = recognitionEngine.RecognizeImage("scanned-sheets/Sandeep-Vaishya.png");
  string result = recognitionResult.GetCsv();
  

template.omr Aspose.OMR tanıma motoruyla son derece doğru sonuçlar üretmek için kullanılan özel bir dosya olan tanıma kalıbıdır. Yazdırılabilir CBSE şablonuyla birlikte oluşturulur, bu dosyayı silmediğinizden veya değiştirmediğinizden emin olun.

Faydalar

Esnek ve kullanımı kolay biçimlendirme diliyle herhangi bir konuda CBSE OMR formları oluşturun.

Dakikada düzinelerce tamamlanmış formu işleyin.

Zor koşullarda bile mükemmel sonuçlar için daha fazla ince ayar yapılabilen üstün tanıma doğruluğu.

Ekipman gerekmez. Pahalı bir Scantron cihazı yerine mevcut ofis fotokopi makinenizi kullanın. Bir akıllı telefonla çekilmiş fotoğrafları bile işleyebilirsiniz.

Formları öğrenci bilgileri, QR kodları, barkodlar ve resimlerle kişiselleştirin.

Tüm popüler kağıt boyutlarının yanı sıra bazı standart dışı kağıt boyutları için destek.

Doldurulmuş CBSE formunu, programlı olarak analiz edilebilen, puanlanabilen ve herhangi bir ilişkisel veya NoSQL veritabanına içe aktarılabilen JSON, XML veya CSV formatlarında okuyun.