ГИС формати: разумевање различитих врста датотека које се користе у географским информационим системима
ГИС (географски информациони систем) је рачунарски алат који омогућава корисницима да прикупљају, чувају, манипулишу, анализирају и приказују геореференциране податке. Користи се за управљање и анализу просторних или географских података као што су мапе, сателитске слике и подаци о терену. ГИС је моћан алат који се може користити за решавање различитих проблема везаних за географију, као што су анализа и предвиђање природних катастрофа, планирање транспортних мрежа, идентификовање одговарајућих локација за нове објекте и још много тога.
Да бисте ефикасно користили ГИС, важно је разумети различите врсте формата датотека који се користе за чување и дељење геопросторних података. У овом чланку ћемо разговарати о различитим форматима ГИС датотека и њиховим карактеристикама.
Формати векторских података
Векторски формати података користе се за чување просторних података као тачака, линија и полигона. Векторски подаци се користе за представљање објеката који имају јасне границе или облик, као што су путеви, зграде и језера. Ево неких од најчешћих формата векторских података који се користе у ГИС-у::
Схапефиле (СХП)
Формат схапефиле је један од најпопуларнијих векторских формата који се користе у ГИС-у. То је једноставан и флексибилан формат у којем се могу чувати тачкасти, линеарни и полигонални подаци. Датотеке облика састоје се од више датотека које садрже различите аспекте података, као што су координате, атрибути и метаподаци.
Геоджсон
ГеоЈСОН је формат који се користи за представљање геопросторних података у ЈСОН (ЈаваСцрипт Објецт Нотатион) формату. То је лагани формат који је лако читати и писати. ГеоЈСОН подржава тачкасте, линеарне и полигоналне податке и може се користити за чување података са сложеним атрибутима.
Језик за означавање кључанице (КМЛ)
КМЛ је формат датотеке који се користи за приказивање географских података у прегледачу Еартх као што је Гоогле Еартх. Подржава тачкасте, линеарне и полигоналне податке и може се користити за приказивање 3Д модела, слика и других врста података.
Растерски формати података
Растерски формати података користе се за чување просторних података као мреже ћелија или пиксела. Растерски подаци се користе за представљање континуираних површина као што су надморска висина, температура и падавине. Неки од најчешћих формата растерских података који се користе у ГИС-у су:
ГеоТИФФ
ГеоТИФФ је битмап формат датотеке који вам омогућава да геореференцирате локације пиксела. Подржава вишепојасне слике, што значи да може да складишти више нивоа података као што су температура, влажност и притисак.
Ерди замишљају
ЕРДАС Имагине је власнички формат растерских података који се користи у ГИС-у. Подржава више опсега и може да складишти податке са различитим резолуцијама и пројекцијама.
Формати веб Мапа
Формати веб Мапа користе се за пружање геореференцираних слика Мапа путем Интернета. Формати веб Мапа омогућавају корисницима приступ и преглед просторних података помоћу веб прегледача. Ево неких од најчешћих формата веб Мапа који се користе у ГИС-у::
Услуга веб мапирања (ВМС)
ВМС је стандардни протокол који се користи за пренос геореференцираних слика Мапа преко интернета. Подржава динамичке слојеве мапе, што значи да корисници могу прилагодити мапе укључивањем и искључивањем одређених слојева.
Услуга плочица веб Мапа (ВМТС)
ВМТС је стандардни протокол који се користи за пружање унапред приказаних делова мапе путем Интернета. Подржава брзо учитавање и може се користити за приказивање мапа високе резолуције и детаља.
Формати база података
Формати база података користе се за чување и управљање геопросторним подацима у релационој бази података. Формати база података омогућавају корисницима да ефикасно складиште и управљају великим количинама података. Ево неких од најчешћих формата база података који се користе у ГИС-у::
ЕСРИ база геоподатака датотека (ГДБ)
ГДБ је власнички формат базе података који користи ЕСРИ Софтваре. Подржава векторске и растерске податке и може да складишти податке са различитим пројекцијама и резолуцијама.
SQLite
СКЛите је формат базе података отвореног кода који може да складишти геопросторне податке на једноставан и флексибилан начин. Широко се користи у ГИС апликацијама јер је лаган, брз и једноставан за употребу.
Постгис ПостГИС
ПостГИС је екстендер просторне базе података отвореног кода за ПостгреСКЛ. Пружа ПостгреСКЛ могућности за складиштење и управљање просторним подацима, омогућавајући корисницима да ефикасно складиште и управљају великим количинама геопросторних података.
Просторни оракул
Орацле Спатиал је систем просторних база података који пружа напредне могућности управљања просторним подацима. Може да складишти и манипулише сложеним врстама геопросторних података као што су тачке, линије и полигони и подржава напредне просторне операције као што су међуспремник и прекривање.
Просторни Сервер Microsoft SQL Server
Мицрософт СКЛ Сервер Спатиал је систем просторних база података који пружа напредне могућности управљања просторним подацима. Може да складишти и управља сложеним врстама геопросторних података и подржава напредне просторне операције као што су међуспремник и прекривање.
Остали формати
Поред горе поменутих формата, постоји и неколико других ГИС-ова и геоформата који се користе у ГИС апликацијама. Неки од ових формата су:
ГПС формат размене података (ГПКС)
ГПКС је формат заснован на КСМЛ-у који се користи за размену ГПС података. Широко се користи за активности на отвореном као што су планинарење и бициклизам и може да складишти податке као што су путне тачке, руте и стазе.
Национални формат преноса (НТФ)
НТФ је формат датотеке који користи служба за истраживање муниције за складиштење и размену геопросторних података. Широко се користи у Великој Британији и може да складишти податке као што су тачке, линије и полигони.
МапБок векторска плочица (МВТ)
МВТ је формат који се користи за испоруку векторских фрагмената путем Интернета. Широко се користи у апликацијама за веб мапирање и подржава брзо учитавање и приказивање великих скупова података.
SVG
СВГ је формат векторске графике који се користи за приказивање 2Д графике и анимације. Може се користити за приказивање мапа и других врста геопросторних података.
Топојсон
Топојсон је формат који се користи за чување и дељење података топологије. Може се користити за представљање сложених карактеристика као што су реке и обале на компактан и ефикасан начин.
ОГЦ Геопакет (ГПКГ)
ГПКГ је формат који се користи за чување и дељење геопросторних података на преносив начин. Подржава векторске и растерске податке и може да складишти податке са различитим пројекцијама и резолуцијама.
Закључак
ГИС је моћан алат за управљање и анализу геопросторних података. Да бисте ефикасно користили ГИС, важно је разумети различите врсте формата датотека који се користе за чување и дељење геопросторних података. У овом чланку смо разговарали о неким од најчешћих ГИС-ова и геоформата који се користе у ГИС апликацијама, укључујући формате векторских података, формате растерских података, формате веб Мапа, формате база података и друге формате. Након што разумете ове формате, можете одабрати прави формат за своје податке и осигурати да ваше ГИС апликације раде ефикасно.