Наша планета није ни равна, ни савршено округла, ни сферна. Планета Земља нема правилан геометријски облик и назива се геоид
1. Облик Земље се приближава елипсоиду као резултат ротације око своје мале осе.
1 Геоид је математички приказ Земље израчунат користећи само гравитацију и ротацију Земље и без икаквих других утицаја као што су ветар или плима и осека.Површина Земље може се значајно разликовати од геоида на многим местима.
Стога су потребни неки трикови како би прорачун био тачнији. Користите референтни елипсоид који се подудара са геоидом само на неком делу површине.
Данас је најпопуларнији земаљски елипсоид и с њим повезан земаљски координатни систем.
Мерења објеката постављених на Земљи увек ће бити подложна одређеном степену нетачности. Било је и наставиће се много дискусија о томе како израчунати површине и објекте на мапама и које ће се користити за добијање тачнијих мерења копна.
Тренутно је најтачнији и најмање искривљен начин израчунавања површине употреба пројекције Мапа. Имајте на уму да пројекције Мапа још увек нису потпуно тачне слике Земље.
Свака пројекција има своје дисторзије угаоног уклапања, удаљености и површине. То ће увек бити компромис између комбиновања више својстава или изобличења свих својстава површине, удаљености и угаоног уклапања унутар неке прихватљиве границе. Поред тога, сва стварна мерења су приближна. Не постоји таква ствар као што је "површина" површине земљине површине.
Картографи су развили пројекције мапа које пројектују земљу на равну површину са прихватљивом прецизношћу. Најпопуларнији систем пројекција и координата у ГИС-у је Енвиронментал (универзални попречни Мерцатор). Користи се за израду топографских мапа и база података о природним ресурсима, јер пружа прецизна мерења у метричком систему који користе већина земаља и цела научна заједница. Информације о мапирању су више од координата метричког параметра, оне такође користе информације о атрибуту
2 као индикатори тематских и временских карактеристика.
2 Атрибут - ово су основни подаци који описују својства елемената вашег модела. Атрибути су симболи (имена), бројеви (статистичке карактеристике) и графичке карактеристике (боја, структура контура итд.).Можете користити нашу библиотеку за израчунавање површине копна, острва, државе или било ког подручја на мапи.
Користите пројекцију једнаке површине
3 за израчунавање површине како би се очувала пропорционалност површина објеката.
3 Пројекција једнаке површине задржава пропорционалност површина објеката. Дакле, ако је површина једног објекта на земљи двоструко већа од површине другог објекта, слика првог подручја такође ће бити двоструко већа од те друге слике на пројекцији. Међутим, пројекције једнаке површине не задржавају сличности облика. Кружно острво је приказано у пројекцији као елипса једнаке површине.Па, како израчунати површину Русије, Гренланда или једне од америчких држава?
Прво морате да претражите и учитате мапу објекта који желите да измерите. Можете преузети различите мапе из бесплатних извора. Подаци о мапирању су углавном доступни у пројекцијама на ВЕЛИЦИНЕ84, велицине или велицине, који већ имају много изобличења и нису довољно прецизни за мерење копна.
Да би се правилно израчунала површина објекта, мапа се мора трансформисати из сачуване пројекције у пројекцију једнаке површине. На пример, да бисте пронашли површину земље, можете покушати да користите азимутну пројекцију Ламбертове једнаке површине.
Русија је највећа земља на свету по површини, па шта нам је потребно да се уверимо у то?
Међу свим расположивим опцијама је: 3576 је најбољи избор у кодексима у Русији. Предност ове пројекције је у томе што су Краснојарски крај и Северна Русија мање искривљени. Недостатак је што не можете да визуализујете целу мапу света, осим Русије и околних региона. Испод је пример кода за конверзију. Овај код приказује конверзију у одабрану пројекцију и израчунавање површине објекта.
Коју пројекцију мапа и координатни систем користити зависи од обима подручја са којим радите, анализе која се врши и често доступности података.
Земље заправо имају три различита показатеља површине: копнену површину (површину целог копна), укупну копнену површину (копнену површину земље, језера, резервоаре, унутрашње реке, а понекад и обале и територијалне воде) и водно подручје (унутрашње воде).
Дакле, постоје три димензије:
- Укупна површина: збир земљишта и водених површина унутар међународних граница и обала.
- Копнена површина: збир свих копнених површина унутар међународних граница и обала, искључујући водно подручје.
- Водена површина: збир свих унутрашњих водених простора (језера, резервоара и река) унутар међународних граница и обала. Може укључивати обалне унутрашње воде. Осим ако није другачије назначено, територијалне воде нису укључене.
Националне тврдње о појединим деловима Антарктика нису укључене.
Земља | Површина земљишта (км2) | Акваторија (км2) | Укупна површина (км2) |
---|
Канада | 9,093,507 | 891,163 | 9,984,670 |
Украјина | 579,330 | 24,220 | 603,550 |
Немачка | 348,672 | 8,350 | 357,022 |
Ламбертова пројекција једнаке површине добро функционише за мапирање парцела симетрично пропорционалног облика за читаве земље или острва као што су Украјина, Гренланд или Аустралија и мале предмете као што су поља, двориште вашег дома или земљиште од неколико хектара. Обавезно користите код који највише одговара вашем региону.
(Просторни референтни систем) или енвиронмент (координатни систем) је локални, регионални или глобални систем заснован на координатама који се користи за лоцирање географских карактеристика. Енвиронмент дефинише специфичну пројекцију мапе, као и трансформације између различитих система просторне референце. На њега се може позивати цео број од стране једног броја, укључујући и шифре од стране Међународног удружења произвођача нафте и гаса.
Ако имате било каквих питања, можете их поставити на нашем
форум.